Afgiftsundtagelse giver elbilsalget ny energi
Hidtil har elbiler, der koster under 419.000 kroner, været undtaget for registreringsafgift, hvilket har gjort elbiler mere attraktive for danske bilkøbere. Regeringen havde op til finansloven varslet, at grænsen for afgiftsfritagelse skulle sænkes til 363.000 kr. Det havde utvivlsomt påvirket elbilsalget negativt, men nu er planen altså afblæst - eller som minimum udskudt et år.
Læs også
Afgiftsfritagelsen sætter strøm til salget af elbiler
At afgiftsfritagelsen fortsætter på samme niveau giver danskerne bedre mulighed for at vælge elbil uden at bekymre sig om ekstra udgifter. Det er afgørende for, hvor hurtigt vi som land omstiller bilparken til elektriske køretøjer.
En halv million elbiler på vejene
Der kører nu over en halv million elbiler på de danske veje – og alene det seneste år er 200.000 nye elbiler blevet registreret. Forventningen til antallet af elbiler på danske veje i 2023 lyder nu på 1,5 mio.
Udviklingen understreger, at danskerne i stigende grad tilvælger elbiler, så længe der er en tydelig økonomisk gevinst.
Udviklingen understreger, at danskerne i stigende grad tilvælger elbiler, så længe der er en tydelig økonomisk gevinst.
Billigere elbiler og bedre infrastruktur driver udviklingen
Samtidig fortsætter priserne på elbiler med at falde, og infrastrukturen forbedres løbende med flere ladestandere i hele landet. Kombinationen af afgiftsfrihed, lavere priser og bedre opladningsmuligheder gør det mere realistisk end nogensinde, at elbilen bliver standardvalget for danske bilister.




